Казки українських
письменників.
Ю. Ярмиш.
«Зайчаткова казочка».
МЕТА. Ознайомити дітей з новою авторською казкою;
удосконалювати навички свідомого та виразного читання; учити стисло
переказувати текст; збагачувати словниковий запас; розвивати зв’язне
мовлення; виховувати любов до природи, бережне ставлення до книг. ОБЛАДНАННЯ:
портрет письменника, малюнки героїв казки,
картки зі словами прислів’я, малюнок квітки. ТИП УРОКУ:
комбінований. ХІД УРОКУ I. Організація класу.
Дзвоник всім нам дав наказ- До роботи швидше в клас. Тож за парти всі
сідаєм, До роботи приступаєм.
II. Перевірка домашнього завдання.
1. Фронтальне опитування.
- Який розділ ми зараз вивчаємо?
- Що таке казка?
- На які групи поділяються казки?
- Хто створює народні казки?
- Які казки ви знаєте?
- Відгадайте, про які казки йдеться в цих загадках?
• На городі виростала, Восени велика стала. Дід почав усіх гукати: Час
красуню витягати!
( «Ріпка»)
• Від діда та баби утік я із хати,
У лісі зустрівся із ведмедем, зайчатком. Котився весь день по зеленій
травиці, Аж доки на зуби потрапив лисиці.
(« Колобок»)
• Маленьке, сіреньке, біди наробило, Щось біле, кругленьке хвостиком
розбило. Сумує і плаче бабуся, дідусь витирає сльозу,
А курочка кудкудаче: « Я вам золоте принесу!»
( «Курочка Ряба»)
- Хто створює авторські казки?
- Які казки з цього розділу вам сподобались?
- Яку казку ви приготувалися читати на сьогоднішньому уроці ? 2. Вибіркове читання казки JI. Костенко «Бузиновий цар».
- Які дива відбуваються у садочку зеленочку?
- Яким уявляє бабуся Бузинового царя?
- Яким здається Бузиновий цар дитині?
- Скільки діток було у царя?
- Як був одягнений цар? 3. Додаткові запитання за змістом.
- Між ким відбувається розмова?
Про кого йдеться: волохатий, пелехатий, грізний?
- Хто його так уявляє?
- Про кого йдеться: не страшний, сидить в короні, грає в дудку-
джоломію, усміхається мені?
- Хто його описує такими словами? III. Вивчення нового матеріалу. 1. Вступна бесіда.
- Сьогодні ми будемо читати казку, яку написав український письменник
Юрій Феодосійович Ярмиш. Народився він у 1935
у м. Дніпродзержинську. Автор багатьох казок та оповідань для дітей:
«Вітрисько», «Чудесні люди» та ін. А щоб взнати, хто головний герой цієї
казки, відгадайте загадку. • Я маленький, я вухастий, Попелястий,
волохатий. Я стрибаю, я тікаю, Дуже куций хвостик маю.(Заєць).
Словотворча робота. Як ще називають зайчика?
Утворіть слова із букв, які складають слово « побігайчик» (біг, гай,
чай, піч, очі, бій, гопак).
Читання вчителем казки Ю. Ярмиша «Зайчаткова казочка». Отже, зараз я
прочитаю вам казку, яка так і називається «Зайчаткова казочка». А ви
уважно слухайте, а потім дасте відповідь : З ким зустрілося Зайченя в
лісі?
( Вчитель читає текст, потім діти відповідають на питання ).
Словникова робота. Гра «Стріляй влучно».
В тексті вам зустрілись незнайомі слова. Давайте прочитаємо їх
разом.
( Діти читають хором слова з дошки ).
А тепер спробуйте зєднати слова, які близькі за значенням.
під пахву віри не йме
кинул подмышку не верит обидел
скривдив шпурнув
Самостійне читання казки учнями.
Як треба читати слова Зайця? (Привітно, схвильовано, весело ). А як
прочитаємо слова Лисиці? ( Улесливо, образливо ). Вовка? ( Здивовано,
сердито ). Хлопчика? ( Лагідно, заспокійливо ). Поділ тексту на частини. Робота за змістом. Про що йдеться в
зачині казки? Прочитайте зачин.
- Роздивіться малюночок на стор. 75. Доберіть слова з тексту, які
розповідають про те, що намальовано .
- Кого зустріло Зайченятко по дорозі?
- Знайдіть рядки з тексту до цього малюнка.
- Кого ще зустрів Зайчик, коли пострибав від Лисиці?
- Ким був Вовк?
- Чи погодився Вовк прочитати казочку?
- Чому розлютився Вовк?
- Про що, на думку Вовка всі казочки?
- Чому Зайчик побіг, не бачачи дороги?
- Хто заспокоїв Зайчика?
- Доберіть слова з тексту до малюнка на стор. 77.
- До якої частини належить зустріч Зайчика з Лисицею? Вовком? Хлопчиком?
- Зачитайте кінцівку казки. 7. Читання казки за особами.
- Згадайте, як треба читати слова Зайчика? Вовка? Лисиці? Хлопчика?
- Хто, крім героїв має слова в тексті? 8. Складання плану казки. Стислий переказ казки дітьми.
1) Зайчаткова знахідка.
2) Зустріч з Лисичкою.
3) Зайчик та Вовк.
4) Допомога Хлопчика.
5) Порада школяра. 9. Робота в групах. Гра « Збери прислів’я ».
- Розподіл дітей по групах;
- Складання прислів’я із поданих слів.
* Книги читати – багато знати.
* Книги читай – розуму набирай.
- Поясніть ці прислів’я.
- Як треба ставитись до книг?
Підсумок уроку.
- Чому Лисиця і Вовк кинули книжку?
- Про кого читала Лисичка, а про кого Вовк?
- Що порадив Хлопчик Зайчикові?
- Що відповіло Зайченя?
- Яку книгу ви читаєте у вільний час?
- Як треба ставитись до книг? Домашнє завдання: стор. 74-78, виразно читати та
переказувати
малюнками.
|