МЕНЮ САЙТА

КАТЕГОРІЇ РОЗДІЛУ
Виховні заходи [61]

meta.ua

banner.ua


Головна » Статті » Конспекти виховних заходів » Виховні заходи


Не поспішайте викидати сміття
Сценарій позакласного заходу
«Не поспішайте викидати сміття»


Мета
Формування знань, умінь і навичок класифікації побутових відходів. Формування розуміння учнями та їх батьками необхідності скорочення кількості побутових відходів в домашньому господарстві. Виховання дбайливого ставлення до матеріальних цінностей, створеним працею людини.

        Новости на сайте:

  
Ююкзак nova tour подробней на портале toopeak.ru. Посетив наш портал Вы сможете купить рюкзак nova tour витим 70 n, рюкзак предназначен для приверженцев интенсивного отдыха. Рюкзак обустроен новеньким фронтальным входом "чемоданного" вида с застежкой-молнией, нижним входом, двумя отделами, боковыми кармашками, кармашком в клапане, анатомическим поясом. Вероятность крепления вертикального багажа.



Завдання
Розглянути основні види побутових відходів (домашнього сміття).
За допомогою учнів дати визначення поняттям «відходи», «біорозпаду», «переробка», «утилізація», «сортування».
Визначити основні ознаки класифікації сміття.
За допомогою учнів запропонувати способи і намітити шляхи скорочення кількості сміття (побутових відходів) у домашньому господарстві.

Допоміжні матеріали
Робочі картки для кожного учасника заняття.
Самоклеящийся папір трьох кольорів (зеленого, оранжевого, білого).
Картки для поділу учнів на групи.
Візитки для визначення основного виду побутових відходів, з яким працює група:
МАКУЛАТУРА - колір блакитний;
МЕТАЛ - червоний колір;
ШТУЧНІ МАТЕРІАЛИ - жовтий колір;
СКЛО - зелений колір;
ОРГАНІЧНІ ВІДХОДИ - помаранчевий колір.
5 комплектів карток з прикладами різних видів сміття для подальшої їх класифікації.
25 робочих карток.
Кольорові олівці чи фломастери.

Методи і форми роботи:
Бесіда.
Робота в групах.
Самостійна робота щодо заповнення карток.

Тривалість заняття: 45 хвилин.

 
Хід заняття
1. Привітання учнів, короткий вступ в тему заняття.

І. Введення
   У тому, що відходи життєдіяльності людини можуть здорово набрешу-дить довкіллю, сумнівів немає. А що ви знаєте про ці самі відходах і способах їх переробки? Насамперед, відходи ділять на тверді, рідкі та газоподібні. Це їх класифікація за агрегатним станом. А за походженням відходи можна розділити на побутові, промислові, сільськогосподарські, радіоактивні і т.д.
   Найбільше клопоту доставляють людям радіоактивні і, як це не дивно, побутові відходи. Чому саме побутові, а не, скажімо, промислові? Та тому, що людські поселення, особливо великі міста, мегаполіси, «дарують» нам величезну кількість відходів. Що з ними робити? Ви щодня бачите, як машини-сміттєвози забирають сміття з контейнерів біля будинку і кудись відвозять. Його відвезли на звалище, що знаходиться, як правило, за містом, на спеціально виділеній для цього території. Але, по-перше, скільки ж можна спотворювати звалищами все нові і нові території? По-друге, звалища мають звичай самозайматися, і тоді в атмосферу надходить велика кількість забруднюючих речовин. А по-третє, в побутові відходи потрапляють дуже небезпечні речовини.
   У багатьох країнах більшість твердих відходів переробляється на спеціальних заводах. Щоб допомогти розділити сміття, жителям міст пропонується викидати його в різні контейнери - для харчових відходів, паперу, пластику і т.п. Такий порядок зараз існує у великих містах Білорусі. А ще можна використовувати тепло від спалювання сміття на особливих установках: відмінний спосіб для вироблення додаткової електроенергії та гарячого пара, яким можна обігрівати прилеглі будинки. Виходить, з відходів можна витягати доходи! А ось токсичні (отруйні) відходи підлягають захороненню.
   А тепер поговоримо про найпоширеніші видах сміття або побутових відходів.

Макулатура
  Деревина - один з важливих видів поновлюваних ресурсів. Однак потрібно 25-30 років, щоб натомість зрубаного дерева виростити нове. Для отримання 1 тонни паперу витрачається близько 17 дерев. Цією тонни вистачає в середньому на 2-4 жителя нашої планети в рік.

Склотара
  Скло отримують шляхом сплаву річкового піску (SiO2), соди (Na2C03) і вапняку (CaCО3). Виготовлення скляних виробів енергоємно, тому краще використовувати бувше у вжитку скло. У країнах Європи населення сортує пляшки за кольором скла. У 1984 р Швеція, Данія, Норвегія, Нідерланди, а також деякі провінції Канади вперше ввели закони про обов'язкове грошовому заставі для напоїв у скляному посуді. В результаті кількість викидається на звалища тари зменшилося на 75-80%.

Алюмінієві банки
  Алюміній належить до поновлюваних ресурсів. Виділення алюмінію з корисних копалин (бокситу, нефеліну) дуже енергоємне. Енергія, витрачена на виготовлення однієї банки (15-20 г) рівноцінна енергії бензину, на якому можна проїхати до 10 км. При вторинній переробці алюмінію енерговитрати в 20 разів менше.
20% світового виробництва алюмінію витрачають на виготовлення банок для пива та безалкогольних напоїв. У Москві споживається близько 800 тисяч банок на день. У місті регулярно працюють пункти з прийому алюмінієвої тари (до 100 тис. банок на день).

Харчові відходи
  Харчові відходи городян намагалися в багатьох місцях земної кулі збирати на корм худобі, але через хуліганства деякої частини жителів у відходи потрапляли скла, банки, і ідея не реалізувалася. У багатьох цивілізованих країнах харчові відходи разом з дрібними папірцями і іншими органічними відходами піддають компостування.
  В останні роки для прискорення процесу переробки органічних відходів все частіше використовують каліфорнійських черв'яків. У результаті отримують цінне органічне добриво - біогумус. На відміну від гною біогумус позбавлений солей важких металів, отрут, насіння бур'янів. Компост і біогумус використовується в міському озелененні. У Брянській області на біогумусі вирощують ряд цінних лікарських рослин (женьшень, елеутерокок, лимонник та ін.) Компостування побутових відходів дозволяє також зменшити забруднення середовища на звалищах.

Пластмаси
  Особливе місце серед відходів займають пластмаси і синтетичні матеріали. Вони не піддаються процесам біологічного розкладання, повільно окислюються і руйнуються під дією сонячних променів. Час повного розкладання - кілька сотень років. Пластмаси завдають шкоди природі, перешкоджають газообміну в грунтах і водоймах, виділяють токсичні для багатьох організмів речовини. Великі вироби можуть бути проковтнуті тваринами, що призводить до їх загибелі.
  При горінні звалищ ці матеріали виділяють численні токсиканти, наприклад, діоксини.
  На початку 1990 року у світі вироблялося близько 100 млн. тонн пластмас. Середня європейська сім'я з чотирьох чоловік викидає за рік близько 40 кг пластичних матеріалів (7-10% від усього сміття), у відходах жителів США і Японії частка пластмас зростає до 10-15%. Тільки в Москві накопичується за рік 16000 т пластмас, які необхідно утилізувати.

  Слід розрізняти: пластмаси, що не містять хлор. До них відноситься плівка для парників (поліетилен), пористі взуттєві підметки і поролон (поліуретан), пластмасові пляшки (поліетилентерефталат), пінопласт і одноразовий посуд (полістирол), оргскло, синтетичні тканини і ін
Хлорсодержащие пластмаси - поліхлорвініл, хлоропрен, які використовуються для непрозорих зошитових обкладинок, ізоляції проводів, іграшок.
Пластмаси невідомого складу - флакони для миючих засобів, шампунів, косметики.

   Головна ознака, який дозволяє відрізняти полімери, що не містять хлор, від полімерів, його містять, - це те, що вони при акуратному нагріванні плавляться.
   Спосіб використання у великих масштабах, для перших - переробка в крихту і виготовлення будматеріалів, труб, поручнів, дверних і віконних рам, дорожніх покриттів, а також тарних ящиків.
Пляшки з поліетилентерефталату можуть йти на виготовлення нових пляшок. У 1990 році США переробляло 9% пластикових пляшок, в 1995 - 25%. Сьогодні - 100%.
   Способу вторинного використання (у великих масштабах) хлорсо-тримають полімерів і полімерів невідомого складу поки не існує (через технологічні труднощі).
Звернути увагу, що останні два види полімерів можна спалювати через утворення небезпечних відходів, у тому числі - діокси-нів!

2. Вправа «Мій будинок і побутові відходи». Кожен учень отримує робочу картку і самостійно виконує завдання № 1. Окремі учні презентують отримані результати.
Робоча картка «Не поспішайте викидати сміття»
Завдання 1. «Мій будинок і побутові відходи в ньому».
У таблиці представлені способи поводження з відходами. Помістіть наклейку з відповідним кольором на кожному полі таблиці: завжди, коли є така можливість - наклейка зеленого кольору, по-різному буває - наклейка оранжевого кольору, ніколи так не поступаю - наклейка білого кольору.
Завдання «Важливі поняття»
Напишіть, на чому грунтуються ці процеси:
Біорозпаду -

УТИЛІЗАЦІЯ-

ПЕРЕРОБКА -

«Важливі поняття»
Біодеградація (біорозпаду) - це біохімічне розкладання органічними сполуками живих організмів на прості хімічні складові.
Утилізація - використання або знищення відходів матеріалів, кото-які втратили свою цінність (наприклад: макулатура в бумагопроізводстве, металобрухт у металургії).
Рециклінг - повторне або вторинне використання, яке засноване на вживанні вже готових раніше продуктів з метою їх перетворення на нові матеріали (виробництво різних сортів паперу з макулатури і т.д.).
Підведення підсумків. Розміщення на дошці прикладів відходів, які не підходили ні до одного столика.
Коротка бесіда на тему «біорозпаду та утилізація відходів», виконання завдання № 3 в робочій картці.
Конкурс «Рекламна пауза» - кожній команді пропонується придумати рекламу на тему: «Не поспішайте викидати сміття!». За підсумками перегляду вибирається найкраща реклама.
Вправа «Як скоротити кількість відходів в будинку?» Учасники заняття в групах називають варіанти, як уникнути відходів, способи багаторазового використання відходів, а також способи їх повторної переробки; відповіді записуються на дошку (підводяться підсумки і вибирається кращий варіант відповіді).
Домашнє завдання: учні демонструють вироби з «сміття» (пластикові пляшки, папір, целофан тощо)
Конкурс «Аукціон корисних порад». Учасникам пропонується небудь матеріал або предмет, за допомогою якого вони повинні придумати якомога більше варіантів його використання.
Підведення підсумків у вигляді коротких висловлювань учасників заняття. Нагородження переможців.
Домашнє завдання: підготувати для виставки «Не поспішайте викидати сміття» оригінальну саморобку або міні-експозицію, придумати їй назву.





Категорія: Виховні заходи | Додав: Galka (29.04.2013) | Автор: Не поспішайте викидати сміття E
Переглядів: 2225 | Рейтинг: 5.0/1
Планета

medianet

СТАТИСТИКА
Гість

Время:21:53


Гость, мы рады вас видеть.
Пожалуйста
Зарегистрируйтесь.
Или
Войдите под своим логином!

Вход

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0


ОПЛАЧЕНА РЕКЛАМА

directadvert.ru

Метрика
Яндекс.Метрика